Ogólnopolska akcja bicia rekordu

martaNasze przedszkole po raz pierwszy włączyło się w ogólnopolską akcję WOŚP w biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Wydarzenie odbyło się 16 października 2019 r. w samo południe w Centrum Kultury w Chojnie. 16 X to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca powołany z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Tradycyjnie już z tej okazji WOŚP w całej Polsce zorganizował bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”. W ten sposób popularyzuje się wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Bicie rekordu zostało zainicjowane w 2013r. W I edycji wzięło udział 83111 osób. Udział w tegorocznej edycji wzięło 1399 instytucji i aż 144867 osób. Przez pół godziny dzieci z naszego przedszkola oraz chojeńskich szkół uczyły się, a następnie samodzielnie wykonywały resuscytację krążeniowo-oddechową. Nad prawidłowym przebiegiem całej akcji czuwali ratownicy oraz strażacy. Większość dzieci bez strachu i wahania przystąpiło do udzielania pomocy. Byli też tacy, którzy potrzebowali trochę czasu na oswojenie się z sytuacją. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci poznawały zasady udzielania pierwszej pomocy i oswajały się z tym tematem. Cieszymy się, że mogliśmy przystąpić do tak ważnego wydarzenia. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie nas do grona „ratowników”.

A. Stelmach